Վեդու ջրամբարում ակտիվ շինաշխատանքներ են ընթանում
Վեդու ջրամբարում ակտիվ շինաշխատանքներ են ընթանում։ Վեդու ջրամբար է այցելել Զարգացման ֆրանսիական գործակալության պատվիրակությունը՝ Հարավային Կովկասի գրասենյակի նորանշանակ տնօրեն Դելպի Ֆաննիի գլխավորությամբ։ Նա ծանոթացել է ջրամբարի պատվարի կառուցման շինարարության ընթացքին, հետաքրքրվել ընթացիկ խնդիրներով ու կառույցի շինարարության վերջնաժամկետով։ Ջրամբարը կառուցվում է Ֆրանսիական զարգացման գործակալության և ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ՝ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի միջոցով։ Դելպի Ֆաննին արժևորել է ծրագրի նպատակը, քանի որ 29 միլիոն խորանարդ մետր տարողությամբ նորակառույց ջրամբարն ապահովելու է սակավաջուր Արարատյան դաշտի ավելի քան 3200 հեկտար բերրի հողերի հուսալի ոռոգումը։
Վեդու ջրամբարի շահառու է հանդիսանում Վեդի և Արարատ խոշորացված համայնքների ավելի քան 5000 գյուղացիական տնտեսություն։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է նաև փորձնական տարածքներում ոռոգման ներտնտեսային փակ ցանցի կառուցում, ինչի արդյունքում ֆերմերները կկարողանան ոռոգում իրականացնել կաթիլային և անձրևացման նորագույն տեխնոլոգիաներով։

“French Development Agency” delegation in the head of Fanny Delpey, South Cauca’s office new appointed president made a visit to Vedi water reservoir. Fanny Delpey familiarized herself with the reservoir dam construction showing her interest in current issues and the reservoir construction completion deadline. The reservoir is being constructed with “French Development Agency” and RA Government financial support through “Armenian Territorial Development Fund”. Fanny Delpey found the program aim very valuable since newly built water reservoir with the capacity of 29 million cubic meter is sure to supply 3200 hectare of Ararat valley low-water fertile lands with efficient irrigation.
More than 5000 rural farms of Vedi and Ararat consolidated communities are considered to be the reservoir beneficiaries.
Within the program, inter-farm closed network of irrigation is planned to be constructed in the experimental areas, that will enable farmers to realize irrigation with newest methods of drip irrigation and rain bird system technologies.