Աշխատանքային այց Գեղարքունիքի մարզ
Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի աշխատանքային խումբը, հիմնադրամի տնօրեն Սարգիս Բաղինյանի գլխավորությամբ այցելել է Գեղարքունիքի մարզ՝ հիմնադրամի պատվիրատվությամբ իրականացվող շինարարական օբյեկտներ։ Առաջին կանգառը Սևան քաղաքում էր, որտեղ հիմնադրամի աշխատակիցներն ուսումնասիրում և փորձում են լուծումներ գտնել Սևան քաղաքի դեռևս 1980-ականներին կառուցված ու պատշաճ ձևով չշահագործված կոյուղու կոլեկտորի վերականգնման համար։ Քաղաքի կոյուղու գլխավոր կոլեկտորը վթարային վիճակում է։ Տարիներ շարունակ պատշաճ չշահագործելու պատճառով դիտահորերի կափարիչները բացակայում են, դրանք հայտնվել են քայքայված վիճակում, իսկ ամբողջ կոյագիծը խցանված է քարերով ու ավազով։ Որոշ խնդիրների լուծումներ հիմնադրամի տնօրենը տեղում է տվել, որոշ խնդիրների լուծումներ կտրվեն մասնագկիտական եզրակացությունից հետո։
Այնուհետև հիմնադրամի աշխատանքային խումբն այցելել է Ճամբարակի հիմնովին կառուցվող թիվ 1 հիմնական դպրոցի շինհրապարակ, որտեղ հիմնադրամի տնօրեն Սարգիս Բաղինյանը հորդորել է ավելացնել աշխատողների թիվը` շինարարական ժամանակացույցով սահմանված ժամկետները չխախտելու նպատակով։ Մոդուլային տիպով 8 մասնաշենքից բաղկացած դպրոցը նախատեսված է 432 աշակերտի համար։ Կունենա փակ մարզական և հանդիսությունների դահլիճներ, սահմանափակ շարժունակություն ունեցող անձանց համար մեկ վերելակ։ Կառուցվելու է բացօթյա մարզադաշտ, կաթսայատուն՝ երկու կաթսաներով և ջերմուղի։ Տարածքի բարեկարգման աշխատանքներով նախատեսված է ասֆալտապատ ճանապարհի կառուցում և տարածքի կանաչապատում։
Այս օրերին շինարարական մեկ այլ փուլում է նաև 576 աշակերտի համար նախատեսված Գեղհովիտի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցը՝ նոր 5 մասնաշենքով, որոնցից երեքը եռահարկ են, երկուսը` միահարկ, որոնցից մեկում նախատեսվում է մարզադահլիճ ու հանդիսությունների դահլիճ։ Սահմանափակ շարժողունակություն ունեցող աշակերտների համար նախատեսված են թեքուղիներ և վերելակ, ինչպես նաև հարմարեցված սանհանգույցներ։

A business trip to Gegharqunik province
“Armenian Territorial Development Fund” staff, in the lead of Sargis Baghinyan, the director made a visit to Gegharqunik province construction sites. The first stop was town Sevan, where the Foundation employees make a survey, with an effort of finding solutions to the rehabilitation of sewerage collector, built in town Sevan in 1980-s, being under improper operation. The main sewerage collector of the town is in wrecking condition. Due to years lasting improper operation, manholes covers are missing, emerging in poor condition, while the whole sewerage pipeline is jammed with stones and sand. The Foundation director gave solutions to some issues right on the place, while some issues will be solved after professional conclusion submission.
Afterwards the Foundation working group made a visit to the construction site of Chambarak N-1 school being under complete reconstruction. With an aim of completing the construction within the time period set, Sargis Baghinyan, the Foundation director urged to add labor force. The module type school, consisting of 8 score buildings is meant for 432 schoolchildren. It will also have closed gym and acting halls together with 2 elevators for children with limited mobility. An open air sports field, a boiler house and a heating main will be built. The area gentrification confines asphalt paved road construction and area landscaping.
These days, another school with 5 score buildings, meant for 576 schoolchildren is in active construction phase. Geghovit secondary school N-2 has 5 score buildings two of which are three storied, while two are one storied, in one of which a gym and acting hall are planned. Ramps, elevator as well as toilets adjusted for pupils with less mobility are also planned within construction.