2 միլիարդ 390 միլիոն նոր ներդրում՝ 28 համայնքում:
2 միլիարդ 390 միլիոն նոր ներդրում՝ 28 համայնքում: Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամում կայացել է համայնքներին գյուղատնտեսական և կոմունալ մեքենասարքավորումների մրցույթների գնահատման հերթական նիստը։ Նիստի արդյունքներով առաջիկայում ՀՀ կառավարության, Համաշխարհային բանկի (World Bank Armenia) և համայնքների համաֆինանսավորմամբ, Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի Սոցիալական ներդրումների և տեղական զարգացման (ՍՆՏԶ) ծրագրի շրջանակում 28 համայնքների գյուղատնտեսական և կոմունալ մեքենասարքավորումների պարկը կհամալրվի 92 տեխնիկայով և 750 պլաստմասե աղբամաններով։
Նշենք, որ նախորդ մրցույթի արդյունքներով համայնքերում ընդհանուր ներդրումը կազմել էր 1 միլիարդ 406 միլիոն դրամ։ Ծրագիրը շարունակական է։

New investment with the amount of 2 billion and 390 million in 28 communities was made. Current session devoted to assessment of tender on “Allocating agricultural and communal machineries to communities” was held at “Armenian Territorial Development Fund”. As a result of session, with the help of RA Government, World Bank Armenia financial support and communities co-financing, in the scopes of “Social Investment and Local Development” project of “Armenian Territorial Development Fund” the agricultural and communal machinery park of 28 communities will be replenished with 92 pcs. of machinery and 750 plastic trash cans.
It should be stated, that by previous tender results, the total investment made in communities was 1 billion and 406million AMD. The project is a continues one.